Bakan Özer’den “Acaba tatil uzayacak mı?” diyenlere karşılık

Hasan

New member
Türkiye Özel Okullar Derneği’nin 20’nci Klâsik Eğitim Sempozyumu, Antalya’nın Serik ilçesi Belek turizm bölgesindeki bir otelde, Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve eğitim bölümü temsilcilerinin iştirakiyle başladı.

“SALGININ SIFIRLANMASINI BEKLEMEYE TAHAMMÜLÜMÜZ YOK”

Bakan Mahmut Özer, 27-29 Ocak tarihlerinde ‘Eğitimin Dönüşümü’ temasıyla düzenlenen sempozyumun açılışında açıklamalarda bulundu. Bakanlık bakılırsavine başladığı 6 Ağustos’tan itibaren söylemiş olduği 3 değerli mevzuyu hatırlatan Bakan Özer, “Birincisi zaman teslim merasiminde, ‘Okulların yüz yüze açık kalması için Kovid salgınının sıfırlanmasını beklemeye tahammülümüz yoktur’ dedim. daha sonrasında okulların birinci açılması ve en son kapatılması gereken yerler olduğuna değindim. Giderek tonu artırarak da okulların açık kalmasının bir eğitim sorunu olmadığını, ulusal güvenlik sıkıntısı olduğunu vurguladım ve Allah’a şükür, 6 Eylül’de başladığımız birinci periyot serüvenimizi hiç kesintiye uğratmadan, haftada 5 gün tüm eğitim kademelerinde başarılı bir biçimde tamamlamanın memnunluğunu yaşıyorum” dedi.

YÜZ YÜZE EĞİTİM DEVAM EDECEK Mİ?

İkinci periyodun başlangıcıyla ilgili salgına bağlı tatilin uzatılıp uzatılmayacağı istikametindeki tartışmalara da değinen Bakan Özer, şunları söylemiş oldu:

“İnşallah bu iki haftalık yarıyıl tatilinden daha sonra da birebir kararlıkla yüz yüze eğitime devam edeceğiz. En sık sorulan sorular, ‘Acaba tatil uzayacak mı?’ Ben de o soruyu soranlara şöyleki karşılık vermek istiyorum. niye rastgele bir kapanma olacağı vakit birinci başlanılacak yerler okullardır? niye kafeler, restoranlar, AVM’ler değildir? Bizler şayet 21’inci yüzyılda argümanlı bir ülke olmak istiyorsak, bölgesinde ve dünyada üretimiyle toplumsal barışıyla, demokrasi kültürüyle örnek teşkil eden bir ülke olmak istiyorsak beşeri sermayemize daima yatırım yapmak zorundayız. Eğitimde fırsat eşitliğini daima yükseltmek zorundayız.”