Bakan Derya Yanık: “Hayat hakkı siyasete gereç edilmeyecek kadar değerli”

Temel

New member
Bakan Derya Yanık, Ankara’daki 75.Yıl Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde gazetecilerle buluştu. Konuşmasında, Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi 2. sınıf öğrencisi Enes Kara’nın hayatını yitirmesine yönelik açıklamalara da yer verdi. Enes Kara’nın intiharının tipik bir iletişimsizlik sorunu olduğunu öngördüğünü söyleyen Derya Yanık, “Ortada epeyce genç ve pırıl pırıl bir çocuk var ve ömrüne son vermiş. Bunun sebepleri ve sonuçları üzerine düşünmemiz lazım. Bu niçinle hayli üzgünüm” diye konuştu.


İNTİHAR BİR SORUN ÇÖZME BİÇİMİ DEĞİL

Enes Kara’nın ardında bir görüntü kaydı bırakarak intihar etmesiyle ilgili konuşan Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, “Çok genç ve yetenekli biri, epey oldukça üzgünüm. Allah rahmet eylesin, ailesine, arkadaşlarına ve tüm sevenlerine de sabırlar versin. Orada şuna dikkat etmemiz lazım. Gençlerimiz ya da rastgele bir birey için intiharın bir sorun çözme biçimi olmadığını altını çizerek söz etmemiz lazım” dedi.

HAYAT HAKKI SİYASETE MATERYAL EDİLMEMELİ

Bakan Yanık, açıklamasını şöyleki sürdürdü: “Enes Kara’nın vefatından daha sonra onunla ilgili yazılan, yapılan yorumlara bakınca açıkçası, ‘bir öykünme tetiklemesi yapar mı?’ diye telaş etmedim değil. Aileler açısından baktığımızda tipik bir iletişimsizlik kahrını görüyoruz. Bizim çalışmalarımızda, aile eğitim programlarımızda, Bakanlığın genel olarak toplumsal hizmet başlığı altındaki faaliyetlerinin tamamında aile içi bağlantı ve toplumsal irtibatın ne kadar kıymetli olduğu vurgulanıyor ve buna yönelik çalışmalarımızı da ağırlaştırıyoruz. Öteki bir hayli şeyi konuşabiliriz, tartışabiliriz lakin iki değerli durum var.


Genç bir çocuk öldü ve bir irtibat sorunu olduğu düşünülüyor. Birtakım durumlar siyasetin, politik duruşlarımızın, ideolojik kamplarımızın epey haricindedır, bunlara gereç edilemeyecek kadar değerlidir. Hayat hakkı bunlardan biridir. Enes Kara ve benzeri olayları değerlendirirken, hepimizin ideolojileri, dünya görüşü vardır, bu da epey olağandır lakin bütün bu kimlikleri bir yana bırakıp, bu kıyafetleri bir yana bırakıp insan ve bu toplumun bir ferdi olarak bakmak zorundayız.

Maalesef Enes Kara’nın da bu tartışmanın bir aracı haline getirildiğini görüyorum, ondan da son derece üzgünüm. Ortada fazlaca genç ve pırıl pırıl bir çocuk var ve hayatına son vermiş. Bunun sebepleri ve sonuçları üzerine düşünmemiz lazım. Bu niçinle epey üzgünüm.”


KARA’NIN KARDEŞLERİ İÇİN GEREKLİ İNCELEMELER YAPILACAK

Bir gazetecinin, “Enes Kara’nın kardeşleri için aile ile temasa geçilecek mi?” sorusunu yanıtlayan Yanık, “Arkadaşlarımız, gerekli araştırmaları, takipleri yapıyorlar. Şayet bizim Bakanlık olarak müdahil olmamızı gerektiren bir vaziyet var ise, gerekli dayanağı, araştırmaları ve çalışmaları yaparız. O manada hiç kuşkuya yer kalmayacak kadar net söz etmiş olayım” sözlerini kullandı.
 
Üst