Artel kredi derecelendirmesi alan birinci özel Özbek üretim şirketi

KaraYeL

New member
Orta Asya’nın önder elektrikli mesken aletleri üreticisi ve Özbekistan’ın en büyük şirketlerinden biri olan Artel Electronics LLC (“Artel”), Fitch Ratings tarafınca birinci sefer derecelendirildi. Notu ‘B’ ve görünümü durağan olarak belirlenen Artel, “üç büyük” milletlerarası derecelendirme kuruluşundan biri tarafınca bedellendirilen birinci özel Özbek üretim şirketi oldu.

Fitch, raporunda Artel’in “iç pazardaki başkan konumunu”, “faaliyetlerinden kuvvetli finansal kaynak beklentisini” ve tanınmış milletlerarası yepyeni donanım üreticileriyle (OEM) “uzun vadeli başarılı iş birliğini” övgüye bedel buldu. Şirketin finansal ve ticari durumunun titizlikle değerlendirilmesinden daha sonra belirlenen derecelendirme, şirketin bir borçlanıcı olarak güvenirliği açısından bağımsız bir kriter sağlıyor.

Özbekistan’ın yakın vakitte devreye aldığı iş ıslahatları, ülkenin önde gelen şirketlerine bir daha yapılandırma, memleketler arası fonlama fırsatlarına erişme ve dış pazarlara açılma imkanı sağlıyor. Bu fırsatlardan yararlanan Artel Electronics, finansal raporlama ve ÇSY alanında en güzel milletlerarası uygulamaları takip ederek mevcut süreçlerinde güncellemeler yapmayı sürdürüyor. Bu kapsamda profesyonel bir denetleme heyetinin oluşturulmasının yanı sıra şirketin UFRS standartlarındaki son üç yıllık konsolide finansal tabloları Deloitte tarafınca birinci kere denetlendi.

Artel’in memleketler arası standartlara ahenk sağlama çalışmalarında etkin bakılırsav alan idare şurası üyesi ve tecrübeli iş stratejisi uzmanı Kıvanç Işık, Fitch’ten gelen haber hakkında şu yorumda bulundu: “Küresel bağlarımızı güçlendirmeye ve bir fazlaca ülkede pozisyonumuzu sağlamlaştırmaya devam ederken bu gelişme Artel için değerli bir dönüm noktasını temsil ediyor. Kelam ettiğim ülkelerden biri olan Türkiye’de hayli sayıda iş ortağıyla yakın bağlantı ortasında çalışıyoruz ve önümüzdeki senelerda sayılarının artacağına inanıyoruz.” dedi.

Artel olarak bölgedeki pozisyonumuzu sağlamlaştırma ve kuvvetli memleketler arası büyümemizi sürdürme yolunda çalışırken kredi derecelendirmesi almak bizim için değerli bir atak oldu. Artel, ihracat pazarlarındaki varlığının yanı sıra Türkiye genelinde iş ortakları ve tedarikçilerle yakın bağlantılara sahip. Ülkede etkin olarak yeni iş ortakları ve fırsatlar aramak ve pazarda yaygınlığımızı artırmak iş stratejimizin merkezinde yer alıyor.”dedi.

Artel Electronics LLC Finans Yöneticisi Bektemir Murodov şu açıklamada bulundu: “Bugün Fitch tarafınca birinci derecelendirmemizi almanın mutluluğunu yaşıyoruz. Şirketimizi en güzel memleketler arası kurumsal idare uygulamalarıyla uyumlu hale getirme sürecinde aylarca çalışan Artel takımının emekleri yardımıyla bu kademeye gelebildik. Bu derecelendirme, yabancı ortaklarımızla iş birliğimizi derinleştirmemize ve yeni fonlama seçeneklerine erişmemize yardım etmenin yanı sıra memleketler arası sermaye piyasalarına girmemizde bir daha sonraki doğal adım olacak.”dedi.

Hibya Haber Ajansı