Aon’un Global Risk İdare Anketi Raporuna nazaran en büyük global risk “siber saldırılar”

KaraYeL

New member
İş dünyası önderlerinin gündemindeki en kıymetli 10 risk içinde siber atakların yanı sıra iş kesintisi, ekonomik yavaşlama, emtia fiyat riski ve marka prestijinin zedelenmesi yer alıyor. Türkiye’nin de ortasında yer aldığı EMEA bölgesindeki en büyük risk ise iş kesintisi oldu.

Risk, emeklilik ve sıhhat mevzularında profesyonel hizmetler sunan Aon, iki yılda bir yayınlanan ve global iş dünyasının karşı karşıya olduğu riskleri kıymetlendiren Aon Global Risk İdaresi Anketi’nin sonuçlarını deklare etti. 60 ülke ve 16 farklı kesimi kapsayan ankete iki bin 300’ün üzerinde risk yöneticisi katıldı.

Teknolojiye verilen kıymet ve duyulan gereksinim kararında siber risk, global riskler listesinde mevcut ve öngörülen riskler içerisinde birinci sırada yer alırken anketin birinci yapıldığı günden bu yana en yüksek risk skoruna ulaştı. Siber risk ayrıyeten, tüm bölge, bölüm ve anket iştirakçileri kapsamında birinci 10 risk içinde gösterildi. 2021 Global Risk İdaresi Anketi kararında global iş dünyasının gündemindeki birinci 10 risk şöyleki sıralandı:

 1. Siber Saldırılar/Veri İhlalleri
 2. İş Kesintisi
 3. Ekonomik Yavaşlama/Yavaş Toparlama
 4. Emtia Fiyat Riski/Malzeme Kıtlığı
 5. İtibar/Marka Hasarı
 6. Mevzuat/Yasa Değişiklikleri
 7. Salgın Riski/Sağlık Krizleri
 8. Tedarik Zinciri ya da Dağıtım Kesintileri
 9. Rekabette Artış
 10. İnovasyon ve Müşteri Gereksinimlerini Karşılama Başarısızlığı
Anket kapsamında belirlenen birinci 10 global riskin, mevcut konjonktürü yansıttığını söz eden Aon Türkiye Eş-CEO’su Ferhan Özay şu açıklamayı yapıyor: “Geride kalan iki yılda, global COVID-19 salgınının tetiklediği, siber ve prestij üzere risklerin idaresinin değer kazandığı, pek dalgalı bir seyre şahit olduk. İş dünyasının gündemindeki en büyük 10 risk de COVID-19’un kurumlar üstündeki tesirini yansıtıyor. Şartlar firmaların bu dalgalı seyri yönetme ve daha güzel kararlar verme yeteneklerini sınıyor. Kurumlar da bu doğrultuda odak noktalarını ‘olay tabanlı’ risk kıymetlendirme yaklaşımından ‘etki tabanlı’ risk kıymetlendirme yaklaşımına kaydırıyor. Örneğin iş kesintisi evvelce doğrusal bir riskti fakat COVID-19 salgını iş kesintisinin birden çok kesimi ve şirketi hem tıpkı anda tıpkı vakitte global olarak nasıl etkileyebileceğini gösterdi.”

Aon Global Risk İdaresi Anketi Raporu, iş dünyası önderlerinin gündemindeki en büyük 10 riskin yanı sıra her riske ait hazırlık, ilgili kayıplar ve idare adımlarına da yer veriyor. Raporda öne çıkan bulgular şöyleki sıralanıyor:

 • Salgın Riski/Sağlık Krizleri, 2019’da yapılan ankette 60’ıncı sıradayken, 2021’de yedinci sıraya yükseldi ve Kuzey Amerika haricindeki tüm bölgelerde en değerli 10 risk içinde yer aldı.
 • İş kesintisi global çapta en yüksek ikinci tehdit oldu. Asya Pasifik ve Avrupa’daki anket iştirakçileri ise bu riski en yüksek tehdit olarak tanımladı.
 • Emtia Fiyat Riski/Malzeme Kıtlığının gelecekteki en büyük risk olacağı öngörülüyor.
 • Tüm bölgelerde istikrarlı olarak birinci 10 risk içinde yer alan dört risk şöyleki sıralanıyor: Siber Saldırılar/Veri İhlalleri, İş Kesintisi, Ekonomik Yavaşlama/Yavaş Toparlanma ve Mevzuat/Yasa Değişiklikleri.
 • Tedarik zinciri ya da dağıtım kesintileri bir daha birinci 10 risk ortasına girerken, salgın ve jeopolitik tesirler niçiniyle Avrupa ve Kuzey Amerika’da en yüksek risk olarak tanımlandı.
 • En yüksek global riskler içinde yer almasa da işgücü kıtlığı ve yeteneği muhafaza etmeye ilişkin sorunlar Asya Pasifik ve Kuzey Amerika bölgelerinde yüksek risk skorları aldı.
 • Güç ve Doğal Kaynaklar, Konuk Ağırlama, Seyahat ve Dinlence ve Hayat Bilimleri alanlarında çalışan yöneticiler İş Kesintisini bir numaralı risk olarak tanımladı.
 • Emtia Fiyat Riski/Malzeme Kıtlığı, Besin, Tarım ve İçecek ile Endüstriyel & Üretim kesimlerinden iştirakçiler tarafınca bir numaralı risk olarak tanımlandı. Emtia Fiyat Riski/Malzeme Kıtlığının hem dünyada birebir vakitte Avrupa’da 2024 prestijiyle en yüksek beş risk ortasına girmesi bekleniyor.
2021 Global Risk İdare Anketi risk idaresi ve kıymetlendirme tekniklerine dair değerli çıkarımlar da içeriyor. Anket raporundan öne çıkan öteki değerli bulgular şöyleki sıralanıyor:

 • 2019 anketi global çapta işletmelerin ortalama yüzde 53 risk hazır olma oranıyla son 12 yılın en düşük risk hazır olma düzeyine sahip olduğunu ortaya koymuştu. 2021 anketi ise klâsik risklere yönelik hazırlık düzeylerindeki artışa karşın, yükselen dalgalı seyir ve birinci 10 riskteki değişimlerin işletmeler için şimdiye kadar bildirilen en yüksek gelir kaybına yol açtığını ortaya koyuyor.
 • İşletmeler her ne kadar iklim değişikliğini en yüksek riskler içinde görmediyse de (29’uncu sırada yer alıyor) iklim değişikliğinin, tabiatı gereği her biri birinci 10 risk içinde yer alan iş kesintisi, gereç kıtlığı, prestij zedelemesi, yasa değişiklikleri ve tedarik üzere anlık tesirlerin ölçülebilir olduğu başka somut risklerle irtibatlı olduğu görülüyor. Listede alt sıralarda yer almasına karşın kıymetli görülen bir öteki risk ise Çevresel, Toplumsal ve Yönetimsel riskler. Kelam konusu riskler 2019’da 39’uncu sıradayken 2021’de 31’inci sırada yer aldı ve önümüzdeki üç yıl içerisinde birinci 15 risk ortasına girmesi bekleniyor.
 • Ankete katılanların sadece yüzde 29’u risk idaresi kaynaklarına yatırım seviyelerini artırmayı planlıyor.
2007 yılından bu yana her iki yılda bir düzenlenen Aon Global Risk İdare Anketine ait rapora erişmek için: https://www.aon.com/2021-global-risk-management-survey/index.html
 
Üst