ALES/3 başvurusu nasıl yapılır, imtihan fiyatı ne kadar? İşte ÖSYM AİS giriş sayfası

Hasan

New member
ALES/3 müracaat ekranı açıldı. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafınca yapılan Akademik İşçi ve Lisansüstü Eğitimi Giriş İmtihanı (ALES) yılda üç kere düzenleniyor. ALES/3 imtihan sonuçları ne vakit açıklanacak, merak konusu oldu. 2021 ÖSYM imtihan takvimine bakılırsa, ALES/3 imtihan sonuçları 16 Aralık 2021 Perşembe günü ilan edilecek.

2021 ALES/3 NE VAKİT, SAAT KAÇTA, HANGİ GÜN?

Akademik İşçi ve Lisansüstü Eğitimi Giriş İmtihanı’nın (ALES/3) üçüncüsü 21 Kasım 2021 Pazar günü saat 10.15‘te düzenlenecek. ÖSYM’nin evvelki imtihanlarında olduğu üzere adaylar saat 10.00’dan daha sonra imtihan binasına alınmayacak.

ALES/3 İMTİHAN BAŞVURUSU NE VAKİT?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM) düzenlediği ALES/3 imtihanına müracaatlar 6-14 Ekim 2021 tarihleri içinde yapılacak.

ALES/3 imtihanı müracaat kılavuzu ÖSYM’nin www.osym.gov.tr web sitesinde yayınlandı. Adaylar müracaatlarını kılavuzda yer alan bilgilere nazaran yapacak.

ALES/3 BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Adaylar, ALES/3 imtihanına müracaatlarını ÖSYM Müracaat Merkezleri aracılığıyla yapabilmelerinin yanı sıra, ferdî olarak ais.osym.gov.tr internet adresinden ya da ÖSYM Aday Süreçler Sistemi (AİS) taşınabilir uygulamasından gerçekleştirebilecek.

ALES/3 İMTİHAN FİYATI NE KADAR, NASIL ÖDENİR?

ÖSYM tarafınca açıklanan ALES/3 müracaat kılavuzunda imtihan fiyatının 145 TL olduğu belirtildi. İmtihan fiyatı ÖSYM’nin odeme.osym.gov.tr internet adresinden ödenebilecek.

ALES İMTİHANINDA HES KODU MECBURÎ MU?

ALES/3 imtihanına müracaatta HES kodu bilgisi istenecek. Bu kapsamda adayların, müracaat yapmadan yahut müracaat merkezlerine gitmedilk evvel HES kodunu edinmiş olması gerekiyor.

2021 ALES/3 İMTİHANI ÖSYM MÜRACAAT EKRANI

ALES PUANI KAÇ YIL GEÇERLİ?

Lisansüstü tahsil görmek isteyen yada akademik meslek planlaması yapan adayların iştirak sağladığı ALE imtihanın sonuçları, belirtildiğı günden daha sonra 5 yıl müddetle geçerli olacak.

ALES NEDİR?

Akademik İşçi ve Lisansüstü Eğitimi Giriş İmtihanı (ALES), lisansüstü (yüksek lisans) eğitime başvuracak şahısların ve akademik işçi takımlarına (araştırma bakılırsavlisi, öğretim vazifelisi, okutman, uzman çevirici gibi) atanmak isteyen adaylar için düzenleniyor.

Doktora müracaatları için de ALES’e girilmesi gerekiyor. Mecburi hizmet yükümlülüğü için yurt haricindeki üniversitelere lisansüstü eğitime gönderilecek adayları seçerken de ALES puanı kuralı aranır.

Yükseköğretim kurumlarında öğretim nazaranvlisi, okutman, araştırma nazaranvlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı takımlarına atanabilmek için, alanındaki puan çeşidinde 100 üzerinden 70 puan alan adaylar başarılı sayılır.

Âlâ bir ALES puanına sahip olmak, yüksek lisans müracaatlarında adaylara büyük bir avantaj sağlar. Zira üniversitelerin tezli yüksek lisans müracaatlarında ALES kararı en az yüzde 50’lik bir hisseye sahip.

Lisansüstü eğitim programlarına seçme ve yerleştirme süreçleri için tüm üniversite kurumları ALES puanlarını kullanır ancak kimi üniversiteler lisansüstü eğitim programlarına seçecekleri öğrencileri sadece ALES puanına bakılırsa belirlerken, birtakım üniversiteler ise diploma notlarının, mülakat sonuçlarının da dahil edildiği bir puanlama sistemi oluştururlar.

ALES puanı ile doktora programları ya da sanatta yeterlik programlarına başvuracak adaylar için ise alt hudut 80 puandır.