ABD Lideri Joe Biden’dan, Elon Musk hakkında fazlaca konuşulacak yorum

KaradeniZ

New member
ABD Lideri Joe Biden’dan, Elon Musk hakkında fazlaca konuşulacak yorum ABD Lideri Joe Biden, Elon Musk’ın ABD haricindeki ülkelerle olan alakalarının “incelemeye değer” olduğunu söylemiş oldu. Gazetecilere konuşan Biden, bir tıp soruşturmanın devam edip etmediği konusunda detay vermedi, lakin Tesla ve Twitter CEO’sunun alakalarının daha fazla incelemeyi hak ettiğini öne sürdü.

Biden, “Elon Musk’ın öteki ülkelerle olan işbirliği ve/veya teknik ilgilerinin izlenmeye bedel olduğunu düşünüyorum” dedi ve devam etti: “Uygunsuz bir şey yapıp yapmadığını – bunu önermiyorum. Bakılmaya paha olduğunu öneriyorum ve tüm söyleyeceğim bu.

Biden’ın Musk’ın hangi ilgilerinden bahsetmiş olduğu tam olarak aşikâr değil. Fakat Elon Musk’ın öbür ülkelerle olan bağlarını potansiyel bir tasa olarak gündeme getiren birinci yetkili de lider değil. Senatör Chris Murphy, ABD’deki Yabancı Yatırım Komitesi’nin (CFIUS), Musk’ın Twitter’ı satın alma muahedesinin “ulusal güvenlik etkilerini” araştırması gerektiğini söylemişti. Murphy ve başkaları, Suudi Arabistan ve Katar’dan büyük yatırımlara dikkat çektiler.

Diğer eleştirmenler, Tesla’nın Çin’deki iş mutabakatlarının Musk’ın ülkeyi etkileyen içerik kararları vermesini zorlaştırabileceğini yahut hükümet yetkililerinin bilgileri devretmesi için ona baskı yapabileceğini belirtti. Washington Post, Haziran ayında, “Bazı ABD istihbarat analistleri ve Beyaz Saray yetkilileri, Musk’ın Twitter’ı ele geçirmesi durumunda Çin’in zorla yönlendirme potansiyelinden telaş duyanlar içinde olduğunu” bildirmişti.

Musk ayrıyeten, Ukrayna’nın Rusya tarafınca işgal edilen bölgelerinin Rusya’nın bir modülü olup olmayacağına “halkın iradesinin” karar vermesi gerektiğini öne süren tweet’leri niçiniyle de geniş çapta eleştirildi.