28. periyot POMEM müracaatları ne vakit? POMEM müracaat kuralları neler?

Hasan

New member
2022 POMEM müracaat tarihi için birinci açıklama geldi. Polis olmak isteyen vatandaşların iştirak sağladığı POMEM imtihanı için ön müracaatlar alınacak. 2022 yılında 8 bin öğrenci Polis Meslek Eğitim Merkezi’nde (POMEM) eğitim aldıktan daha sonra yurt genelinde çeşitli kent merkezlerinde misyona başlayacak.

28. PERİYOT POMEM MÜRACAATLARI NE VAKİT 2022?

Polis Akademisi (PA), 2022 yılında Polis Meslek Eğitim Merkezi (POMEM) öğrenci alımı için ön müracaat tarihlerini deklare etti. Buna göre, 28. Periyot POMEM Giriş İmtihanı Aday Belirleme Ön Müracaatları 27 Aralık 2021 Pazartesi günü başlayacak. Müracaat bilgileri Polis Akademisi’nin www.pa.edu.tr internet sitesinden açıklanacak.

6 bin 400 lisans (5 bin 120 erkek ve 1280 kadın), 1600 önlisans (1280 erkek ve 320 kadın) olmak üzere toplam 8 bin öğrenci alımı yapılacak.

Polis Akademisi’nden yapılan açıklama şu biçimde: “Polis Akademisi Başkanlığına bağlı Polis Meslek Eğitim Merkezlerine önlisans, lisans yahut bunlara denkliği Yükseköğretim Şurası tarafınca kabul edilen yurt haricindeki yükseköğretim kurumlarından mezun olanlardan 6.400 lisans (5.120 erkek ve 1.280 kadın), 1.600 önlisans (1.280 erkek ve 320 kadın) olmak üzere toplam 8.000 öğrenci alımı yapılacaktır.”

POMEM MÜRACAAT KURALLARI NELER?

POMEM için müracaat kaideleri çabucak hemen belirli olmadı fakat geçmiş periyotlardaki müracaat kuralları şöyle

a) TC vatandaşı olmak,

b) Önlisans, lisans mezunu yahut bunlara denkliği Yükseköğretim Konseyi tarafınca kabul edilen yurtharicindeki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak,

c) Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafınca lisans mezunları için 2017 yahut 2018 yılları ortasında yapılan KPSS lisans puanı P3 puan cinsinden (60,00), önlisans mezunları için 2016 yılı ortasında yapılan KPSS önlisans puanı P93 puan çeşidinden (70,00) taban puan yahut üzerinde puan almış olmak,

ç) Emniyet Teşkilatı İşçisi Şehit yahut Görev Malulü eş ve çocukları için 2017 yahut 2018 yılları ortasında yapılan KPSS lisans puanı P3 puan cinsinden en az (48,00), 2016 yılı ortasında yapılan KPSS önlisans puanı P93 puan çeşidinden (56,00) taban puan yahut üzerinde puan almış olmak, (Emniyet Teşkilatında çalışan yahut Emniyet Teşkilatından emekli olanların eş ve çocukları bu kapsamda yer almamaktadır.)

d) 18 yaşını tamamladıktan daha sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmedilk evvelki yaş dikkate alınmak kuralıyla, imtihanın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibariyle 30 yaşından gün almamış olmak (31 Aralık 1989 ve çabucak sonrasındaki tarihlerde doğmuş olmak),

e) Bayanlar için 162 cm, erkekler için 167 cm’den kısa uzunluklu olmamak, vücut kitle endeksi, 18 (dahil) ile 27 (dahil) içinde olmak,

f) Silah taşımaya yahut silahlı vazife yapmaya türel bir pürüzü bulunmamak,

g) Sıhhat durumu istikametinden, Sıhhat Kuralları Yönetmeliğinde belirlenen şartları taşımak,

ğ) 26/9/2004 tarihindeki ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53’üncü hususunda belirtilen müddetler geçmiş olsa bile, adayın kendisinin ve evli ise eşinin;

1) Taammüden işlenen bir cürümden dolayı kararın açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa dahi bir yıl yahut daha fazla mühletle mahpus cezasına mahkûm olmamak,

2) Affa uğramış yahut kararın açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile devletin güvenliğine karşı kabahatler, Anayasal sisteme ve bu tertibin işleyişine karşı kabahatler, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı berbata kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, hatadan kaynaklanan malvarlığı pahalarını aklama, kaçakçılık yahut cinsel dokunulmazlığa karşı hatalardan dolayı mahkûm olmamak yahut bu cürümlerden dolayı devam etmekte olan bir soruşturma yahut kovuşturma bulunmamak yahut kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak,

h) Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve gibisi yerlerde çalışmış yahut aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe ters mahiyette her türlü yazılı, sesli ve imajlı yapıtları, kaydedildiği gerece bakılmaksızın üretmek ve satmaktan yahut kumar, uyuşturucu yahut uyarıcı unsur niçiniyle, hakkında rastgele bir isimli yahut idarî soruşturma yahut kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idarî yaptırım uygulanmamak yahut bu işler niçiniyle karar giymemiş olmak,

ı) Müracaat tarihinde rastgele bir siyasi partiye yahut siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmadığına dair yazılı beyan sunmak,

i) Alkol, uyuşturucu yahut uyarıcı husus kullanması niçiniyle tedavi görmüş yahut görüyor olmamak,

j) Kamu haklarını kullanmaktan mahrum bırakılmış olmamak,

k) Sıhhat Yönetmeliği kararları hariç, polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak,

l) Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak.

m) Erkek adaylar için intibak eğitiminin başladığı tarih itibariyle 1111 Sayılı Askerlik Kanununa göre silahaltında bulunmamak.

POMEM MÜRACAAT SAYFASI