1. sınıflar okula ne vakit başlayacak? İşte MEB ahenk haftası tarihleri

Hasan

New member
2021-2022 eğitim-öğretim yılının başlamasına günler kala öğrencilerin heyecanı dorukta. Birinci okula adım atacak 1. sınıf öğrencilerinin aileleri de sevinç ve heyecan yaşıyor. Uzun bir ortadan daha sonra tüm kademelerdeki okullarda yüz yüze eğitim yapılacak. (MEB) yeni eğitim dönemi için hazırlıklarını sürdürüyor.

1. SINIFLAR NE VAKİT OKULA BAŞLAYACAK?

Bu yıl eğitim hayatına başlayacak 1. sınıf öğrencileri, okula ahenk sağlamaları maksadıyla 1 hafta erken okula başlayacak. 2021-2022 MEB eğitim takvimine göre, 1. sınıf öğrencileri 31 Ağustos 2021 Salı günü ‘uyum haftası’ kapsamında okula gidecek.

2021 OKULA AHENK HAFTASI NE VAKİT?

Yeni eğitim döneminde öğretmenlerin mesleksel çalışmaları 31 Ağustos 2021 Salı günü başlayacak.

Okul öncesi eğitim ve ilkokul 1. sınıfa başlayacak öğrenciler için 31 Ağustos-3 Eylül 2021 günleri içinde ‘uyum haftası’ eğitimleri gerçekleştirilecek.

2021-2022 OKULLAR NE VAKİT AÇILACAK?

Ulusal Eğitim Bakanlığı (MEB) ilkokul, ortaokul, lise öğrencilerinin 6 Eylül 2021 Pazartesi günü okullarında yüz yüze eğitime başlayacaklarını deklare etti.

Sömestr tatili 21 Ocak-7 Şubat 2022 günleri içinde 15 gün sürecek. İkinci devir 7 Şubat 2021 Pazartesi günü başlayacak. Okullar 17 Haziran 2022’de kapanacak ve yaz tatili başlayacak.

Ortaokul ve imam hatip ortaokullarının 5. sınıfları, ortaöğretim kurumlarının hazırlık ve 9. sınıfları ile pansiyonda kalacak öğrencilere yönelik okul hakkında bilgilendirme, akademik ve mesleksel gelişimlerini destekleme, yeni girdikleri eğitim ortamına kısa müddette ahenk sağlama hedefiyle gerekli rehberlik çalışmaları yapılacak.

OKULLARDA KORONAVİRÜS PCR TESTİ ZARURÎ MU?

İçişleri Bakanlığı’nın “” temalı genelgesine bakılırsa, 6 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren uygulanmak üzere, çabucak hemen aşı olmamış öğretmen ve başka işçinin haftada en az 2 kere negatif PCR testi yaptırması mecburî olacak. Testi müspeti çıkan öğretmen ve işçi, okullara giremeyecek.